Besøg på LEGO Koncernen933

Torsdag den 23/10 2014 besøgte Global 10 LEGO Koncernen i Billund. Karin Dahl Wyke (Senior Director) tog imod os og fulgte os hele dagen. Vi havde et spændende program. Først blev vi præsenteret for virksomhedens historie, og dernæst var der foredrag, hvor der kom ansatte fra de forskellige afdelinger som;

Engineering: Mould Platform & Development – afdelingen der laver forme til støberierne i Danmark, Ungarn og Mexico.

Polymer Technology – afdelingen der står for materialer og farver. Vi hørte om de forskellige plasttyper og farvekombinationer, der bliver brugt til klodserne. De laver også kvalitetstests, og eleverne fik lov til at afprøve nogle forskellige stykker plastmaterialers kvalitet. Det fik de en del sjov ud af. Der blev også lavet et spaghetti forsøg, som I kan se på billedet.

Concept Center har fokus på at undersøge og modne helt nye teknologier indenfor materialer, dekorering/montering, pakning og støb. Det kan være teknologier, som LEGO ikke kender endnu, eller nye materialer.

Da vi ankom, blev der serveret vand og frisk frugt, og til frokost blev der serveret lækre sandwich og økologiske drikkevarer. Karin fortalte at LEGO er blevet sukkerfri, og der serveres grovbrød og frugt for personalet fremfor kage og slik.

Vi sluttede dagen af med en rundvisning i støberiet, hvor vi fik en guidet tur og så, hvordan legoklodserne bliver lavet.

En stor tak til LEGO, Karin Dahl Wyke og alle de medvirkende, fordi de ville bruge en hel dag på at inspirere vores elever til at være innovative;) Vi glæder os allerede til næste besøg den 20/11 2014

Mange hilsner

Sabine